Ako zazimovať vonkajší priestor Vašej firmy
Začína sa ochladzovať, stromy strácajú lístie a vzduch vonia snehom. Je čas poslať vonkajšie zariadenia Vašej spoločnosti na zimný spánok.
Počkajte, ešte moment.
Nezabudnite najprv svoj vonkajší priestor zazimovať a zabezpečiť proti poveternostným vplyvom. Trávniky, živé ploty a vodovodné potrubia môžu dobre prežiť chladné obdobie len so správnymi opatreniami. Povieme Vám, čo je dôležité.
Prečo by ste mali zazimovať vonkajšie priestory
Samozrejme, na jeseň môžete jednoducho odstrániť lístie z ciest a chodníkov, vyprázdniť popolníky a čakať na príchod zimy. Existujú však minimálne 3 dobré dôvody, prečo urobiť viac:
Ochrana pred poškodením
Bez preventívnych opatrení môžu teploty pod bodom mrazu, sneh a ľad spôsobiť vážne škody. Začína to poškodeným záhradným nábytkom a končí prasknutým potrubím.
Krásna zeleň na jar
Ak trávnik, živý plot a rastliny v kvetináčoch na zimu správne pripravíte, môžete sa budúci rok opäť tešiť zo žiarivej zelene a nádherných kvetov. V opačnom prípade hrozí riziko holých plôch a odumretých rastlín.
Menej práce po zime
Dobrá príprava ušetrí veľa práce. Na jar tak nebudete musieť opravovať škody ani si pridávať prácu s revitalizáciou zelených plôch.
Kedy je ten správny čas?
Na prípravu na zimu nie je stanovený žiadny pevný dátum. Ak je koncom jesene ešte teplo, môžete počkať dlhšie – a naopak. Väčšinu prác je najlepšie vykonať od polovice októbra do začiatku novembra. Najvyšší čas je, keď v noci začínajú mrazy.
Kontrolný zoznam – ako zabezpečiť vonkajšie zariadenia proti zime
Príprava vonkajších priestorov na zimu pozostáva z mnohých drobných prác. Najdôležitejšie sú:
Kosenie a hnojenie trávnika
Trávnik naposledy pokoste v októbri na výšku 5 cm. Ideálny čas na to je bezprostredne po prvých nočných mrazoch. Potom použite jesenné hnojivo s veľkým množstvom draslíka na podporu zimnej odolnosti trávnatých rastlín. Ak si po kosení všimnete holé miesta, okamžite ich znovu zasejte.
Odstránenie lístia
Odstráňte lístie z ciest, chodníkov a trávnika. Po prvé tým zabránite nehodám, po druhé zabraňujete šíreniu plesní alebo choroboplodných zárodkov v zeleni. Akumulátorový fúkač lístia je ideálny na veľké plochy. Čím tichšie pracuje, tým lepšie pre životné prostredie a pokoj v susedstve.
Orezávanie stromov, živých plotov a kríkov
Od októbra do začiatku novembra je najlepší čas na úpravu živých plotov, stromov a kríkov. Dôležité pre úspešné zastrihávanie: správny nástroj, napríklad akumulátorové nožnice na živé ploty, a správna teplota. Uistite sa, že je teplejšie ako 5 °C, aby sa poranené výhonky mohli znovu zotaviť.
Presun citlivých rastlín do interiéru
Radi zdobíte svoj vonkajší priestor rastlinami v kvetináčoch, ako sú olivovníky alebo oleandre? Tie potrebujú chránené zimné priestory, aby dobre prežili chladné obdobie. Pre väčšinu rastlín je optimálna teplota 5 až 10 °C. Miestnosť by mala byť tiež svetlá. Kvetináče s kolieskami Vám alebo Vašim zamestnancom ušetria námahu s ich prenášaním.
Príprava nábytku
Nie každý kus nábytku odolá snehu a mrazu. Ak máte vo vonkajších priestoroch chúlostivý drevený nábytok, preneste ho dovnútra. Kovové alebo plastové stoly a stoličky môžete nechať vonku. To isté platí pre lavičky do parku alebo skupinové lavice na sedenie odolné voči poveternostným vplyvom. Vonkajší nábytok však zakryte plachtou alebo fóliou. Čistenie na jar potom nie je také náročné.
Vypnúť vodu
Jednou z najdôležitejších prác pri zazimovaní vonkajších priestorov je vypnutie vonkajšej vody. Potom vypustite z potrubia všetku zostávajúcu vodu a odstráňte všetky pripojené vodné hadice. Tým zabezpečíte, že žiadne potrubie nezamrzne a nepraskne.
Tip na záver – oplatí sa myslieť dopredu
Pravdepodobne to poznáte: Prvý sneh padne najradšej vtedy, keď to nikto nečaká. Aby ste mali všetko potrebné po ruke, včas sa uistite, že máte posypový materiál a – pre prípad potreby – aj posypový vozík a nádobu na posypový materiál. Takto môžete pokojne čeliť príchodu zimy v každom ohľade.
Kontaktujte nás
Na zodpovedanie ďalších otázok sme Vám kedykoľvek bezplatne k dispozícii.