Veľkopriestorové kancelárie – dokonalá pracovná súčinnosť alebo hystéria

2020/07/01

Krátke cesty, lepšia komunikácia, viac vnemov, viac svetla a viac vzduchu. Stále viac firiem sa rozhoduje pre zriaďovanie veľkopriestorových kancelárií, aby dosiahli presne toto. Pretože svet kancelárií sa digitalizuje a zamestnanci väčšinou už nie sú viazaní na pevný pracovný stôl, dochádza dokonca k zjednocovaniu pracovných miest. Možno sedieť za každým pracovným stolom, utiahnuť sa do priestorov určených na koncentrovanú prácu v malých skupinkách či konferenčných miestností a z času na čas jednoducho možno pracovať priamo z domu. To je teraz hypermoderný pokrok a kto nejde s dobou, zostáva na polceste. Nové, otvorené kancelárie majú samé pozitíva. Alebo to tak úplne nie je?

Žiaľ nie, pretože každý, kto pracuje vo veľkopriestorovej kancelárii, pozná aj jej tienisté stránky. Napríklad hladinu hluku, ktorá vzniká, keď viacero osôb v miestnosti súčasne telefonuje alebo len práve o niečom krátko diskutuje. A pretože nevieme vždy vopred, ako dlho bude rozhovor trvať a komu zazvoní nasledujúci telefón, môže byť toto zaťaženie hlukom veľmi nepríjemné. Pri mnohých priestorových konceptoch sa pritom nevenuje dostatočná pozornosť osobnosti a individualite. Niekto dokonca môže mať pocit, že ho chcú „homogenizovať“. Zamestnanci ako rovnako fungujúce stroje jednotne vyzerajúce a jednotne cítiace? Znie to takmer hystericky, keď sa však pozrieme kritickým pohľadom na veľkopriestorové kancelárie, nie sme až tak ďaleko od pravdy.

Čo s tým teda? Naspäť k menším kanceláriám a rýchlo znovu zatiahnuť steny? Ani to nie. Zhromaždili sme pre Vás nápady a návrhy riešení, ktoré Vám môžu pomôcť vytvoriť vo Vašich veľkopriestorových kanceláriách dokonalú pracovnú súčinnosť bez hystérie.

Viac výmeny – ako môžete podporovať rýchle dialógy, napriek tomu však zachovať pokoj

Predpokladajme, že pri práci narazíte na problém a presne viete, kto Vám pritom môže pomôcť, vtedy je to jasné: Jednoducho prejdete k tej osobe a poprosíte ju o pomoc. Spoločne vyriešite tento problém jednoducho okamžite. Takto vyzerá tímová práca. Alebo tým rušíte niekoho iného v miestnosti? Áno, ale len vtedy, keď sa „krátka diskusia“ pretiahne na 30 minút. Tomu by ste sa mali vyhýbať.

Prosím, áno

  • Keď chcete niečo krátko prediskutovať, prejdite k pracovisku kolegu
  • Vedome hovorte potichu
  • Ak by diskusia trvala dlhšie, ako ste očakávali, prejdite do inej miestnosti alebo priestoru určeného na komunikovanie

Prosím, nie

  • Nekomunikujte krížom cez miestnosť, ale skutočne prejdite k pracovisku kolegu
  • Nehovorte nahlas a nekričte
  • Nediskutujte dlhšie ako pätnásť minút v kuse na otvorenej ploche


Možnosti pre osoby sediace vedľa

  • Ak Vás rozhovory kolegov rušia, nasaďte si slúchadlá na uši Noise-Cancelling
  • Zdvorilo poproste kolegov, aby diskutovali niekde inde a ani sa nehanbite ich o to výslovne požiadať

Práca vo veľkopriestorových kanceláriách wt$

Viac vnímania – ako si môžu zamestnanci napriek neustálej premávke zachovať koncentráciu

Keď pracujete vo veľkopriestorovej kancelárii a sedíte priamo pri vchode, mohli by ste si do ruky vziať počítadlo a kliknúť naň pri každej osobe, ktorá pri Vás prejde – na konci dňa by Vás určite bolel palec. Na to sa však koncentrovať nemáte. A to skutočne nie je také jednoduché. Tu uvádzame štyri možnosti, ako sa chrániť pred rozptyľovaním:

Bočné skrinky

Umiestnite skrine na spisy na bok stola, aby ste si tak dodatočne vymedzili svoj priestor a zároveň zabezpečili izoláciu pred hlukom.

Rastliny

Rastliny na stole alebo ešte lepšie na bočnej skrinke Vám pomôžu udržať svoju pozornosť pri práci. V tom najlepšom prípade si vôbec nebude všímať kolegov, ktorí prechádzajú okolo.

Prosím nerušiť

Umiestnite na vhodné miesto štítok, ktorý aj kolegov prechádzajúcich okolo upozorní, že nechcete byť rušený. Škoda síce priateľského pozdravu alebo úsmevu, nahradí ho však nerušenosť koncentrácie na prácu.

Máme sa radi

Práca je „niekedy“ dôležitejšia ako krátke pristavenie sa a pozdrav. Všetkým zamestnancom musí byť jasné, že ak sa navzájom nepozdravíte, neznamená to, že by ste sa neznášali. Toto si vyjasnite aj v rámci tímu.

Práca vo veľkopriestorových kanceláriách wt$

Viac svetla – ako všetkých umiestnite do správneho svetla

Práve vo veľkopriestorových kanceláriách, kde je ťažké zabezpečiť individuálne osvetlenie, sa kladie veľký dôraz na denné svetlo. Okolo svojich pracovísk by ste teda mali mať dostatok okien. Skutočné denné svetlo sa v najlepšom prípade doplní umelým svetlom alebo svetlom, ktoré svojimi vlastnosťami zodpovedá skutočnému svetlu. Experti nedajú dopustiť na biodynamické svetlo. Okrem dobrého osvetlenia však z hľadiska práce nenamáhajúcej zrak hrajú dôležitú úlohu aj iné body:

  • Prestaviteľné žalúzie, rolety a plisované záclony zabraňujú oslneniu vonkajším svetlom. Rovné žalúzie by však mali byť nastavené správne: ohnuté lamely nastavte vždy tak, aby na Vaše okno dopadalo dostatok difúzneho svetla z okolia, nie však priame slnečné lúče. Ak je žalúzia správne nastavená, sú lamely osvetlené len dopoly a druhá polovica zostáva v tieni.
  • Vaše svetelné riešenie by v dokonalom prípade malo pozostávať z kombinácie denného svetla (okno vpravo alebo vľavo), priameho svetla (stropné svietidlo), nepriameho svetla (visiaca lampa nad pracoviskom) a svietidla pre písacie stoly (individuálne alebo bodové svetlo).
  • Písacie stoly a obrazovky majú byť umiestnené v správnom uhle k oknu: písací stôl podľa možnosti blízko a priečne, obrazovky v pravom uhle k oknu, aby sa svetlo neodrážalo a nevrhalo na pracovnú oblasť žiadne tiene.
Práca vo veľkopriestorových kanceláriách wt$

Viac vzduchu – ako môžete urobiť niečo v prospech dobrej klímy v miestnosti

Ráno dusno, na obed korenisto, večer zatuchnuto – takto by popis Vašej pracovnej klímy vo veľkopriestorovej kancelárii nemal dopadnúť, pretože: Dobrá pracovná klíma je alfou a omegou koncentrovanej a zdravej práce. Bolesti hlavy, ospalosť alebo nedostatok koncentrácie môžu byť spôsobené zlým vzduchom. Vtedy väčšinou chýba dostatok kyslíka. Mimochodom, otvoriť okno nie je vždy najlepším riešením – predovšetkým nie vo veľkomestách či v najväčších letných horúčavách. Preto dnes existujú moderné klimatizačné zariadenia, ktoré zásobujú kancelárske priestory čerstvým vzduchom. Filtrujú znečistený vzduch nasávaný zvonka a po ochladení ho privádzajú do kancelárskych priestorov. Okrem klimatizačných zariadení existujú ďalšie možnosti, ako sa vo veľkopriestorových kanceláriách postarať o dobrý vzduch:

Čističky vzduchu

Nevyhnutnosť v prípade, keď vzduch v miestnosti znečisťujú drobné čiastočky z tlačiarní, PC alebo stavebných materiálov. Čističky vzduchu tieto vyfiltrujú a sú schopné minimalizovať šírenie vírusov, baktérií a choroboplodných zárodkov.

Práčky vzduchu

Princíp pôsobenia práčky vzduchu kombinuje čistenie vzduchu s jeho optimálnym vlhčením. Vlhkosť vzduchu sa konštantne meria, aby sa v prípade potreby pridalo do vzduchu v miestnosti správne množstvo vlhkosti. Takto sa udržiava optimálna hodnota 40 – 60 % relatívnej vlhkosti vzduchu.

Práca vo veľkopriestorových kanceláriách wt$

Choďte von!

Napriek všetkým týmto dokonalým novým možnostiam v rámci kancelárie je prechádzka vonku ešte vždy tou najlepšou zmenou. Nezabudnite preto nikdy načerpať slnko a vitamín D a užiť si zelene. Pretože výlet do prírody – nech je to hoci len na desať minút – je často najlepším liekom na stres a únavu.