Správny manažment odpadov v podniku: Takto motivujte svojich zamestnancov
Ako vedúci pracovník viete, nakoľko dôležité je, aby Váš podnik prispieval k ochrane životného prostredia a prírodných zdrojov. Veľkú úlohu pritom zohráva správny manažment odpadov. To, čo treba presne dodržiavať, je stanovené v aktuálnych zákonoch o likvidácii odpadov.
Keď ste sa oboznámili s teóriou, vyvstáva otázka jej praktickej realizácie: Ako môžete toto množstvo nariadení v súlade s príslušným zákonom implementovať v každodennom živote? Aby to bolo možné, musia sa spojiť všetci zamestnanci. V tomto príspevku získate dôležité tipy na implementáciu Vášho manažmentu odpadov.
- Ako najlepšie informovať o ustanoveniach o odpadoch
- Ako svojich zamestnancov motivovať k tomu, aby ich aj dodržiavali
- Aké nádoby na odpadky sa používajú v jednotlivých oblastiach podniku
Toto je najlepší spôsob, ako informovať svojich zamestnancov o ustanoveniach o odpadoch
Vaši zamestnanci môžu prispievať k správnemu manažmentu odpadov len vtedy, keď sú o ňom plne informovaní a presne vedia, čo majú robiť. Navrhujeme komunikačnú stratégiu v troch krokoch:
Krok 1: Komunikácia v rámci celého podniku
Najprv musí Vaše osadenstvo pochopiť, prečo je manažment odpadov dôležitý pre Váš podnik a pre životné prostredie. Preto by ste túto tému mohli uprednostniť na nasledujúcom celopodnikovom zhromaždení. Predstavte konkrétnu stratégiu a, ak je k dispozícii, Vášho manažéra odpadu. Umožnite svojim zamestnancom tiež klásť otázky.
Nasledovať môžu pravidelné e-maily k danej téme, ktoré budete Vy alebo Váš manažér odpadu rozosielať všetkým zamestnancom. V nich sa môžete bližšie zamerať na určité pravidlá, procesy a otázky. Takto dostanete manažment odpadov do pamäti Vašich zamestnancov.
Krok 2: Individuálne školenia
V druhom kroku by mali Vaši zamestnanci absolvovať individuálne školenia. Ak dôjde k zmene procesov a postupov, musia byť dotknutí pracovníci príslušne vyškolení. Toto môže byť jednou z úloh manažéra odpadov. Manažér odpadov môže špecifické informácie a rozsah školenia prispôsobiť individuálnej situácii.
Krok 3: Každodenné pomôcky
Vizuálne pomôcky sú vhodné na to, aby ste mohli svojim zamestnancom každodenne pripomínať implementáciu pokynov nakladania s odpadmi. Napríklad informačné štítky nad Vašimi nádobami na odpadky môžu informovať o správnom separovaní.
Všetky pravidlá a procesy by mali byť okrem toho podchytené v digitálnej forme, aby si ich Vaši zamestnanci mohli kedykoľvek stiahnuť. Tieto dokumenty ukladajte na ľahko prístupnom mieste na intranete, alebo na inom mieste, ku ktorému majú prístup všetci zamestnanci.
Takto sa to robí: Motivujte zamestnancov k implementácii zákonov o odpadoch
Komunikácia je prvý dôležitý krok. Existujú však aj ďalšie opatrenia, ktoré zvyšujú šancu, že budú smernice vo Vašom podniku vždy správne implementované.
Vysvetlite „Prečo“
Vaši zamestnanci budú zákony o odpadoch presadzovať s väčšou pravdepodobnosťou, ak budú chápať, prečo ich majú dodržiavať. Zdôraznite význam manažmentu odpadov pre celý podnik a význam jeho dopadov na životné prostredie. Ak objasníte, ako môže každý jednotlivý pracovník prispieť k správnej implementácii, podporíte tým vlastnú zodpovednosť Vášho osadenstva.
Stanovte konkrétne ciele
Jasný cieľ pred očami podporuje tímového ducha a motivuje Vašich zamestnancov. Stanovte preto merateľné ciele, ktoré chcete do určitého termínu spoločne dosiahnuť. Takto bude každý vedieť, že kráčate správnou cestou a spoločným úsilím sa Vám ciele darí dosahovať. Príkladom možných cieľov je zníženie množstva odpadu alebo zvýšenie podielu recyklovateľných materiálov.
Usporiadajte súťaž nápadov
Sú to Vaši zamestnanci, ktorí majú často tie najlepšie nápady na zlepšenia, pretože odhaľujú nedostatky a ťažkosti v priebehoch procesov spravidla okamžite. Čo tak zorganizovať súťaž nápadov, v rámci ktorej budú najlepšie návrhy odmenené vecnými a peňažnými cenami? Takto podnietite svojich zamestnancov, aby aktívne pracovali na znižovaní odpadu.
Byť dobrým príkladom
Kto vodu káže, nemal by piť víno. Zamestnanci podniku spravidla nasledujú príklad vedenia spoločnosti. Preto je dôležité ísť dobrým príkladom a dodržiavať všetky smernice.
Získavať spätnú väzbu
Ako dobre fungujú zavedené opatrenia? Existujú ťažkosti pri implementácii? Vaši zamestnanci by mali mať pocit, že sa môžu vyjadrovať otvorene a úprimne. Cielene sa ich na to spýtajte, aby ste včas mohli identifikovať problémy.
Správne nádoby na odpadky pre každú oblasť podniku
K dispozícii musí byť správna nádoba pre každý druh odpadu. Nikdy nesmú byť pochybnosti o tom, kam ktorý odpad patrí. V nasledujúcom texte sa dozviete, ktoré nádoby na odpadky sú nevyhnutné v jednotlivých oblastiach podniku.
Kancelária
Vo väčšine kancelárií vzniká predovšetkým papierový odpad, ktorý patrí do pripravených košov na papier. Omylom sa však do nich hádže aj iný odpad, napríklad plastové obaly a zvyšky jedla. Riešením sú systémové vedrá na odpad, ktoré zhromažďujú rôzne druhy odpadkov.
Tip: Pracujete s dôvernými dokumentmi? Potom Vám nádoby na odpadový papier so štrbinou na vhadzovanie papiera môžu pomôcť, aby tento odpad skutočne zostal odpadom.
Vaši zamestnanci každodenne pracujú s materiálmi, ktoré niekedy doslúžia. Pre nasledujúce predmety by ste mali zriadiť zberné stanice, pretože sa považujú za špeciálny odpad a musia sa likvidovať samostatne:
- Batérie
- Elektrické zariadenia
- Náplne do tlačiarne
- CD a USB kľúče
Kuchyne a závodné jedálne
V kuchyni vznikajú okrem odpadu z obalov aj biologické odpady. V praktických zberačoch druhotných surovín sa tieto odpady dajú separovať veľmi jednoducho. Zabezpečte aj nádoby na zhromažďovanie vratných fliaš zo skla alebo plastu, aby sa tieto fľaše omylom nedostali do nesprávneho odpadu.
Výroba a sklad
Tu vznikajú najväčšie množstvá odpadov, napríklad obalové materiály. Pre ne sú k dispozícii nádoby na odpad v rôznych veľkostiach. Farebné značenie enormne zjednodušuje separáciu. Modré nádoby sú na odpadový papier, žlté na umelé hmoty a plasty.
Drevo, stavebné materiály, izolačné materiály a chemikálie sú príkladom ďalších odpadkov, na ktoré by mali byť k dispozícii samostatné nádoby. Niektoré odpadky sú dokonca nebezpečné z hľadiska požiaru. Na tieto sú potrebné špeciálne nádoby na odpad, ako sú nádoby zo žiarovo pozinkovaného oceľového plechu.
Vonkajšie priestory
Aby Váš vonkajší areál zostal vždy čistý, môžete rozmiestniť samostatné popolníky a vedrá na odpad, alebo si zvoliť kombináciu oboch, nazývanú kombinovaný popolník. Niekedy je však potrebné odpad zozbierať. Túto činnosť môžete svojej upratovacej čate výrazne uľahčiť zbernými vozíkmi na odpadky a uchopovacími kliešťami.
Tip: Končí často cudzí odpad vo Vašich nádobách na odpadky? Existujú aj uzamykateľné varianty, ktoré tomu zabránia.
Boli tieto tipy pre Vás užitočné? Radi Vám poskytneme našu podporu pri implementácii odpadového manažmentu vo Vašom podniku. V našom svete produktov nájdete množstvo riešení pre Vaše odpadky.
Na zodpovedanie ďalších otázok sme Vám bezplatne k dispozícii na telefónnom čísle 037 - 65 23 633 Mobil 0905 693 931. Alebo nám napíšte e-mail na našu e-mailovú adresu service@kaiserkraft.sk.