Najlepšie tipy pre novú kanceláriu na čerstvom vzduchu
EXTERIÉR JE NOVÝ INTERIÉR
Myšlienky unikajú, oči pália, telo si žiada pohyb. Po hodinách na kancelárskej stoličke si väčšina zamestnancov želá už len jediné: Ísť von na čerstvý vzduch.
Čo vieme intuitívne, je už dlhšie potvrdené aj vedecky: Podnecujúce okolie, kyslík, svetlo a telesná aktivita nám pomáhajú zostať kreatívnymi a výkonnými. Urobte si preto teraz z exteriéru nový interiér! Pozvite svojich zamestnancov s dobre upraveným exteriérom k tomu, aby opustili kancelárske prostredie. Nezáleží na tom, či strešná terasa, záhrada alebo nádvorie – každá voľná plocha otvára rozmanité možnosti, ako sa dostať nad rámec bežného trávenia prestávok.
Tu sme pre vás zostavili najlepšie tipy pre novú kanceláriu na čerstvom vzduchu.
V 5 krokoch k vydarenému exteriéru
Veľké koncerny nám ukazujú, ako by mali moderné vonkajšie priestory vyzerať: Microsoft a Amazon inštalovali napríklad mítingové priestory v drevených domoch na stromoch, a Facebook zriadil veľkú strešnú záhradu pre svojich zamestnancov. Takéto veľkoprojekty sú pre väčšinu malých a stredných podnikov, prirodzene, nereálne. Ale aj s malým rozpočtom sa dá využiť potenciál vášho vonkajšieho areálu.
Ukážeme vám, ktorého vybavenia sa to týka a ako krok za krokom vytvoríte atraktívny vonkajší areál zvyšujúci výkonnosť. Nenechajte sa odradiť, ak nemáte väčšie voľné plochy. Budete prekvapení, ako rýchlo sa môže z pásu trávy vedľa vchodu stať útulný priestor. Veľkosť nie je rozhodujúca. Oveľa viac sa počíta účelné a múdro premyslené vybavenie.
1. Nábytok: Pracovať a relaxovať vonku
Pozerajte sa vašu voľnú plochu ako na rozšírenie vašej kancelárie. Nábytok by sa mal preto hodiť k ostatným priestorom a vašej firemnej identite. Hojdacie siete sú napríklad primeraným riešením v kreatívnom alebo start-up odvetví, ale v tradičných remeselníckych odvetviach nie sú bezpodmienečne najlepšou voľbou.
Majte na mysli aj účel použitia: Na obedy je hlboký nábytok, určený do spoločenských miestností, skôr nepraktický. Naopak, dobre sa hodia priestorovo úsporné skupinové lavičky na sedenie.
Pozor: Aby mohli vaši zamestnanci vonku pracovať a organizovať mítingy, mali by byť v blízkosti nábytku k dispozícii elektrické zásuvky a bezdrôtová sieť WLAN.
- Pri obmedzenom priestore sa o väčšiu voľnosť postará multifunkčný nábytok. Prenášateľné stoličky je možné používať na rokovanie a následne na trávenie prestávok na slnku.
- Ak máte trocha viac miesta, zariaďte rôzne zóny vhodným nábytkom: jedálenský priestor, roh s vysokými stolmi pre fajčiarov, pohodlné stoličky alebo ležadlá na relaxovanie.
- Dbajte na to, aby bol exteriérový nábytok vašej voľby nielen opticky atraktívny, ale aj robustný a odolný proti poveternostným vplyvom. Zastrešenie poskytuje dodatočnú ochranu.
2. Zastrešenie: Nenechajte nikoho stáť v daždi
Ak nechcete pri každej dažďovej prehánke utekať dovnútra, potrebujete strechu nad hlavou. Platí to hlavne pre vonkajšie zariadenia, ktoré by mali vašich zamestnancov lákať von aj pri nepriaznivom počasí.
- Dôležitými oblasťami pre zastrešenia sú priestory pre stojany na bicykle, priestory pre fajčiarov a jedálenské a mítingové priestory.
- Prístrešky predlžujú životnosť vášho nábytku a mnohých črepníkových rastlín.
- Aj keď sú dni horúceho leta v našich zemepisných šírkach obmedzené na niekoľko týždňov – tieniace slnečníky alebo rolety sú povinnosťou. Veď predsa nikto nechce jesť alebo pracovať dlhší čas na horúcom slnku.
3. Kvety: Málo námahy, maximálny efekt
Pri téme rastliny určite nešetrite: Nestoja veľa, dokážu však za okamih premeniť fádne nádvoria alebo terasy na prírodné oázy. Zelené listy a pestré kvety majú pozitívny vplyv na náladu a zlepšujú faktor pohody. Väčšia plocha sa dá navyše pomocou kvetináčov účelovo rozčleniť. Preto patria do každého dobrého exteriéru.
- Využite stromčeky a väčšie kvetináče s rastlinami ako protipohľadovú bariéru do mítingových priestorov a na vytvorenie útulných kútikov pre vašich zamestnancov.
- Kvetináče s kolieskami umožňujú flexibilné prispôsobenie rôznym potrebám. Na kolieskach sa dajú citlivé rastliny na zimu jednoducho prepraviť dovnútra. Ušľachtilejšie a odolnejšie pôsobia nádoby bez koliesok. Použite ich v reprezentatívnych zónach, napríklad pri hlavnom vchode.
- Trávnaté plochy sú mimoriadne všestranné: Nezáleží na tom, či sa vaši zamestnanci len trochu ponaťahujú, zacvičia si strečing alebo si chcú rozchodiť nohy, tu je možné všetko.
4. Osvetlenie: Takto bude vonku jasno a lákavo
Svetlo v exteriéri má význam hneď dvojnásobne: Na jednej strane predlžuje čas, počas ktorého môžete využívať tieto plochy. Krátke dni v tmavšej polovici roka alebo večerné podujatia vonku už preto nebudú predstavovať žiaden problém. Na druhej strane, štýlové osvetlenie opticky zvýrazní vaše exteriéry.
- Kombinujte rôzne svetelné zdroje v rôznych výškach. Napríklad fasádne osvetlenie vo forme nástenných žiaričov s nepriamo osvetlenými rastlinami a jednotlivými svetelnými bodmi vo výške podlahy. Vytvorí sa tým atraktívne prostredie.
- Ak sa má vonku aj pracovať, je dobré svetlo v oblastiach vybavených nábytkom povinnosťou. LED svietidlá s prevádzkou na batérie nepotrebujú žiaden elektrický kábel a môžu sa používať flexibilne.
- Vašou povinnosťou z hľadiska bezpečnosti všetkých osôb je dobre osvetliť chodníky. Platí to predovšetkým pre miesta s rizikom zakopnutia, ako sú rôzne schodíky.
- Všetci už odišli domov, ale svetlo ešte stále svieti? Hlásiče pohybu vás ušetria od nervozity z mastnej faktúry za elektrinu. V prípade potreby sa dajú ľahko prepnúť na trvalé svietenie. Ekologické riešenie predstavujú solárne svietidlá.
5. Mimoriadne: Malé veci s veľkým účinkom
Našli ste vhodný nábytok, postarali ste sa o osvetlenie, zastrešenie a zeleň vo vašom exteriéri? Gratulujeme, vaša základná konštrukcia je hotová. Čo teraz ešte chýba, sú malé, ale rozhodujúce doplnky a spotrebné predmety, ktoré dodajú vašim exteriérovým priestorom záverečnú bodku.
- To, ako intenzívne budú vaši zamestnanci využívať priestor na čerstvom vzduchu, závisí predovšetkým od jeho atmosféry. Ako vytvoríte správnu atmosféru? Celkom jednoducho: Poskytnite vankúše, deky a svetlá chránené pred vetrom. A čo tak oživiť priestor chladničkou na nápoje alebo stolom na stolný tenis? Aj dekoračné predmety, fontánky, krásna misa alebo umelecké dielo zhodnotia vonkajšiu plochu.
- Zahrňte do svojho priestorového konceptu stojany pre bicykle. Výhoda? Všetky dvojkolesové vozidlá budú riadne a bezpečne uschované a váš vonkajší priestor bude bez neusporiadane postávajúcich alebo prevrátených bicyklov pôsobiť veľkorysejšie a profesionálnejšie.
- Šupky z banánov, obaly, cigaretové ohorky – aj v exteriéri sa vytvára neustále veľa odpadu. Umiestnite na strategické miesta nádoby na odpadky a popolníky, aby si váš exteriér zachoval čistotu a atraktívnosť. Ohňovzdorné modely a modely hasiace plamene zvýšia požiarnu bezpečnosť.
- Nádoby na posypový materiál a vozíky na posypový materiál pripravia vaše voľné plochy na zimu. Vaši zamestnanci sa tak budú môcť nadýchať čerstvého vzduchu aj pri mraze a poľadovici.
Dobré vedieť! Počas plánovacej fázy si položte otázku: Ako sa má môj vonkajší priestor využívať? Vaša odpoveď na túto otázku rozhoduje o konkrétnej úprave. Na vašom zozname môžu byť nasledujúce body: Naša vonkajšia plocha má…
- podnecovať k pohybu
- obsahovať priestory, kam sa zamestnanci môžu utiahnuť do ústrania pri kreatívnych prestávkach
- poskytovať miesto na spoločný obed
- byť vhodná na mítingy pod šírym nebom
- reprezentovať korporátny imidž
- počas leta z času na čas nahradiť písací stôl
- poskytnúť občas prístrešie pre mimopracovné podujatie
- pozývať na informačné rozhovory
Tip: Prizvite aj svojich zamestnancov. Možno existujú požiadavky, na ktoré by ste si hneď nespomenuli.
Zrelaxovať vonku a načerpať energiu
V skutočnosti existuje len jedno zlaté pravidlo pre vašu prestávku: zabudnite na písací stôl! Či vás vaši zamestnanci napodobnia alebo budú tráviť čas radšej pred svojím monitorom alebo jesť v priestore na trávenie prestávok, nebudete môcť, žiaľ, ovplyvniť – pretože prestávky sú voľný čas. Preto nemôžete určiť, ako má vyzerať ideálna prestávka, svojím dobrým príkladom však môžete byť vzorom.
1. Ísť na prechádzku
Aby ste si skutočne „vyvetrali hlavu“, mali by ste opustiť budovu. Prechádzka pomôže znovu jasnejšie premýšľať. Preukázateľne klesá aj hladina stresu. V zime je prechádzka ešte dôležitejšia, aby ste načerpali viac denného svetla a zahnali pochmúrnu náladu – to platí, mimochodom, aj keď je zamračená obloha. A všetkých, ktorí by chceli radšej zostať vnútri, prosíme, držte sa čo najďalej od telefónu, e-mailov a internetu. Radšej si povystierajte nohy, pretože pohyb prospeje každej prestávke a predovšetkým vám.
2. Nehovoriť (len) o práci
Načerpať pozitívnu energiu a s dobrými myšlienkami sa vrátiť znovu späť na pracovisko. To však nefunguje, ak strávite prestávku tým, že hovoríte o práci, hlasno o práci premýšľate a nadávate na prácu. Radšej rozvíjajte svoje sociálne kontakty, hovorte o víkende alebo druhoch športu, ktoré vás zaujímajú. Robte všetko, čo vám robí radosť – len, prosím, nehovorte o práci.
3. Jedzte – ale správne!
Kto robí pravidelne prestávky a pritom vedome a pomaly je, zvládne svoj pracovný deň lepšie a pokojnejšie. Ak sú hladní, mnohí ľudia rýchlo strácajú koncentráciu, sú podráždení a menej výkonní. O atakoch vlčieho hladu už ani nehovoriac, pretože tie nie sú ani príliš zdravé. A nezabudnite: Svet sa za 5 minút nezrúti.
4. Doprajte si obedňajší spánok
Powernapping sa považuje sa ultimatívnu formu „rýchleho spánku“, aby ste si znova rýchlo zaistili výkonnosť. Nikdy však nespite dlhšie ako 20 minút: Určite si nastavte budík, pretože po 30 minútach už môže začať fáza hlbokého spánku. Vytrhnutie z hlbokého spánku by bolo pri metóde powernapping kontraproduktívne.
5. Urobte si krátke prestávky
V školách ich ešte stále majú: päťminútové prestávky. Experti hovoria, že tieto krátke prestávky majú význam – napríklad, aby ste sa krátko porozprávali s kolegami, a tým rozvíjali vzťahy alebo aby ste nakrátko zatvorili oči a vedome sa niekoľkokrát hlboko nadýchli.
Takto udržíte exteriér bezpečný a upravený
Váš vonkajší areál sa správne uplatní len vtedy, ak bude stále uprataný a udržiavaný. Aby ste mohli spoločne so svojimi zamestnancami využívať vonkajší areál bez obáv, mali by ste okrem toho zohľadniť aj niekoľko bezpečnostných aspektov.
Prístrešky
Vonkajšie zariadenia sú chtiac-nechtiac vystavené poveternostným vplyvom. Vďaka zastrešeným oblastiam si môžu vaši zamestnanci vychutnávať čerstvý vzduch aj pri silnom slnečnom žiarení alebo nepriaznivom počasí. Prístrešky a zastrešenia chránia priestory pre fajčiarov alebo miesta na parkovanie bicyklov pred vetrom a dažďom. Markízy a slnečníky ponúkajú efektívnu ochranu pre vaše miesta na sedenie.
Bezpečnosť
Aby sa vaši zamestnanci cítili v exteriéri dobre, musí byť vždy zaistená bezpečnosť. Vysoké kry, ploty a múry chránia nielen pred zvedavými pohľadmi, ale aj pred neželanými votrelcami a vandalizmom. V prípade snehu a poľadovice v zime ste povinní ochrániť vašich zamestnancov pred pošmyknutím. Preto by ste sa mali vybaviť posypovým materiálom, posypovým vozíkom a nádobami na posypový materiál.
Čistota
Len upravený vonkajší areál urobí dobrý dojem. Preto by ste pozornosť, ktorú je potrebné venovať správnemu čisteniu kancelárie, mali venovať aj poriadku a čistote vo vonkajších priestoroch. Tu sa dozviete, ako udržíte váš vonkajší priestor čistý počas každého ročného obdobia. Oplatí sa tiež rozmiestniť rohožky na zachytávanie nečistôt, ktoré zabránia prenášaniu nečistoty zvonku dovnútra.
Osvetlenie
Aj keď sú dni kratšie, mali by mať vaši zamestnanci možnosť využívať vonkajší priestor. Preto je potrebné dobré osvetlenie. Veď napokon, nikto nechce v tme zísť z chodníka alebo sa zraniť. Solárne svietidlá sú mimoriadne praktické, pretože nepotrebujú žiaden elektrický prúd.
Fajčiarske priestory
Nefajčiari spomedzi vašich zamestnancov by nemali neustále stáť v zadymenom priestore, ak trávia čas vonku. Preto je rozumné vytvoriť samostatnú fajčiarsku zónu. Do tejto zóny umiestnite popolníky. Takto zabezpečíte, aby cigaretové ohorky neznečisťovali vaše chodníky a vstupné priestory.
Radi vám pomôžeme nájsť tie správne produkty pre váš vonkajší priestor. Ak máte otázky, kontaktujte nás na čísle 037 - 65 23 633 Mobil 0905 693 931, alebo nám napíšte na service@kaiserkraft.sk .