Atraktívna a zdravá práca vďaka ergonomickému vybaveniu pracoviska
Každý, kto ťažko robí, si zaslúži podporu. K tomu patria aj investície do vecí, vďaka ktorým je práca zdravšia.
Zabezpečením ergonomického vybavenia pracoviska zamestnávatelia zároveň prejavujú svoje uznanie a udržiavajú produktivitu svojich zamestnancov. Navyše tak zatraktívňujú fyzicky náročné práce. To všetko je mimoriadne dôležité vzhľadom na demografické zmeny a nedostatok mladých talentov v dôsledku akademizácie.
Zaoberáme sa tým,
- ako sa svet práce zmenil v dôsledku rozvoja, ako napríklad demografické zmeny a akademizácia
- aké výzvy tieto zmeny prinášajú
- ako podniky riešia výzvy pomocou ergonomického vybavenia pracoviska
Demografické zmeny a akademizácia – ako sa mení svet práce
Nízka pôrodnosť a vysoká priemerná dĺžka života znamenajú, že Európa starne. V roku 2020 bol priemerný vek celej európskej populácie 42,5 roka a do roku 2050 by mohol presiahnuť 50 rokov.
V dôsledku toho sa mení aj veková štruktúra pracovnej sily. Kým počet zamestnancov klesá, podiel pracovnej sily nad 50 rokov narastá. Tento vývoj nedokáže zmeniť ani príchod mladších ľudí.
Navyše nesmieme zabudnúť na akademizáciu. Čoraz viac mladých ľudí si robí maturitu a vyberajú si vysokoškolské štúdiu namiesto odborného vzdelania. Často nie je na vine ani tak platové ohodnotenie. Veď niektorí remeselníci zarábajú viac ako ich vysokoškolsky vzdelaní rovesníci. Odborné vzdelávanie však musí bojovať aj s nelichotivým obrazom v spoločnosti.
To sú následky pre priemysel a remeslá
- Konkurencia sa na pracovnom trhu bije o kvalifikovaných zamestnancov. Ak ich chcete pre svoj podnik získať a udržať, musíte ponúknuť viac ako peniaze.
- Remeslá alebo práce v priemysle sa musia zatraktívniť, aj keď pri nich treba skoro vstávať a priložiť ruku k dielu. Viac mladých ľudí sa tak rozhodne pre budúcnosť v logistike, pekárni alebo pre prácu strojného mechanika.
- Pracovná sila v mnohých podnikoch starne, a preto je nevyhnutné viac prispôsobiť pracoviská potrebám starších zamestnancov a navrhnúť ich tak, aby zamestnanci zostali dlhšie produktívni. Zároveň by zamestnávatelia mali zabezpečiť, aby si mladší zamestnanci svoje zdravie chránili.
Ergonomické vybavenie pracoviska ako pomoc proti nedostatku mladých talentov
Zatraktívňuje pracoviská
Moderné, dobre vybavené a ergonomické pracoviská sú dôkazom toho, že zamestnávateľ sa o svojich zamestnancov stará a záleží mu na tom, aby ich práca bavila. To zvyšuje atraktivitu na pracovnom trhu. Veď kto by nechcel pracovať tak, aby sa telo a myseľ cítili dobre? Navyše z toho profituje aj zatraktívnenie imidžu remesiel a práce v priemysle.
Udržiava produktivitu
Ergonomické vybavenie pracoviska chráni zamestnancov pred zraneniami, bolesťami chrbta, poruchami sluchu a ďalšími zdravotnými problémami. Zabraňuje nákladným absenciám, pracovnej neschopnosti a zachováva produktivitu v každom veku. To nakoniec pocítia podniky aj finančne.
Uľahčuje prácu starším zamestnancom
Dnes vieme, že kto zdravo žije, môže byť v 65. rokoch v rovnako dobrej fyzickej kondícii, ako keď mal 25. Napriek tomu sa sluch a zrak vekom zhoršujú, podobne je na tom aj odolnosť chrbtice. Správnym vybavením pracoviska môžete obmedzenia kompenzovať. Následne tak môžu starší zamestnanci zapojiť svoje silné stránky, napríklad niekoľkoročné skúsenosti, rozsiahle know-how a ochotu prijať zodpovednosť.
Takto zlepšíte ergonómiu na pracovisku
Vybavenie pre viac svetla a lepší zrak
Zdravé osvetlenie na pracovisku chráni oči pred preťažením, motivuje a zvyšuje koncentráciu. Pozor: starší zamestnanci potrebujú výrazne jasnejšie osvetlenie ako mladší kolegovia. Starší zamestnanci sú navyše citlivejší na oslnenie.
Vďaka svietidlám s reguláciou jasu si môže každý zamestnanec nastaviť individuálnu intenzitu osvetlenia. Nemenej dôležitým aspektom pre oči – a pre krk – je správna vzdialenosť od obrazovky. S tým vám pomôžu stojany na notebook a nastaviteľné držiaky monitorov.
Vybavenie pre viac čerstvého vzduchu a dobrú klímu
Skoncujte s dusným vzduchom na pracovisku. Ventilátory, mobilné klimatizácie a čističky vzduchu zabezpečujú príjemné teploty a filtrujú škodlivé látky zo vzduchu. To znižuje zdravotné riziká, chybovosť a zvyšuje produktivitu.
Vybavenie pre silnejšie svaly, jednoduchosť a pohodlie
Dlhé sedenie pred obrazovkou nie je problémom len pri typických kancelárskych prácach. Výškovo nastaviteľné pracovné stanice premenia klasické písacie stoly na dynamické pracoviská s možnosťou sedenia a státia. Perfektnými doplnkami sú ergonomické stoličky, stoličky bez operadla a pomôcka pre státie.
Keď už je reč o státí: vyskúšajte protiúnavové podložky na montážnych linkách. Uvidíte markantný rozdiel. Zdvíhanie a nosenie ťažkých nákladov predstavuje zdravotné riziko aj pre mladých zamestnancov, a preto vám ponúkame elektrické dopravné vozíky a výťahy. Pomocou zdvíhacích stolov a zdvíhacích prístrojov môžete na neustále zohýbanie zabudnúť.
Vybavenie pre viac pokoja a zamedzenie hluku
Poruchy sluchu, stres, nedostatok koncentrácie: negatívne vplyvy hluku pri práci často podceňujeme. Vyhnite sa tejto chybe a chráňte zamestnancov akustickými stolovými deliacimi stenami a stropnými panelmi.
Využite príležitosť na zatraktívnenie a ozdravenie práce vo svojej spoločnosti. V našom obchode nájdete široký výber produktov, ktoré odľahčia chrbticu, chránia proti hluku, zlepšujú klímu v miestnosti a prinášajú množstvo pozitívnych účinkov na kvalitu práce. Najlepšie je, že rozdiel pocítite okamžite.
Tipy pre starších zamestnancov
Podporte mentálny rozvoj zamestnancov
Ponúknite zamestnancom rozmanité pracovné úlohy, dajte im možnosť, aby sa mohli sami angažovať, a pravidelne podporujte ich mentálny a psychický rozvoj. Malé sivé bunky tak zostanú stále v strehu.
Ponúknite zamestnancom tréningy
Zorganizujte školenia na témy týkajúce sa zdravia, napríklad správna strava alebo tipy na správne držanie tela. Antistresové semináre pomáhajú zamestnancom vypnúť a športové aktivity im pomáhajú precvičovať svaly a vytvárať zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
Pýtajte sa na spätnú väzbu
Pravidelne sa zamestnancov pýtajte, ako sa im darí a čo by ste vo svojom podniku mohli zlepšiť. Tak ukážete svojim zamestnancom, ako veľmi si ich vážite.
Upravte časový harmonogram
Striedanie zmien a dlhé pracovné časy sú záťažou aj pre mladších zamestnancov. S pribúdajúcim vekom je dôležitejšie vyhnúť sa obom a vytvoriť dodatočnú prestávku na oddych. Čím lepšie sa vám to podarí, tým dlhšie zostanú zamestnanci fit a motivovaní.
Kontaktujte nás!
V prípade akýchkoľvek otázok sme Vám kedykoľvek bezplatne k dispozícii.